Nike Air Max 90 (AIR MAX III)

Nike Air Max 90 (AIR MAX III)

Lata 90. zaczęły się dla firmy Nike bardzo dobrze, ponieważ absolutnym hitem sprzedażowym okazał się model Air Max 90, debiutujący na rynku w 1990 roku. Początkowo buty znane były pod nazwą Air Max III. Zmiana nazwy miała miejsce w 2000 roku, gdy do sklepów po wielu latach nieobecności pojawiła się reedycja świetnego modelu.

Kolejne perełka w dorobku Tinkera Hatfielda

Air Max 90 to dzieło Tinkera Hatfielda, który chciał, by ten projekt był agresywniejszy w porównaniu ze swoimi poprzednikami. Projektant wykorzystał tekstylną siateczkę, syntetyczny zamsz oraz skórę. Ciekawym elementem butów było również tak zwane Nike „loveheart”, znajdujące się na tylnej części buta.

Oryginalne kolorystyki i reedycje

Za pierwsze oryginalne kolorystyki „dziewięćdziesiątek” uznaje się Laser Blue oraz Hyvent Orange, znaną również jako Radiant Red. Druga z wymienionych kolorystyk dziś funkcjonuje pod nazwą Infrared. Buty, po premierze w 1990 roku, były nieobecne na rynku przez 12 lat, aż w końcu 2012 roku, ku uciesze fanów, marka Nike postanowiła wypuścić reedycję. Było to wydanie przeznaczone na rynek australijski i pojawiło się w sklepach jako Mx Orange. Reedycja dedykowano rynkowi europejskiemu i azjatyckiemu nastąpiła rok później i to właśnie wtedy po raz pierwszy świat usłyszał o kolorystyce Infrared. Nazwa została pozytywnie odebrana przez odbiorców, wobec czego jest stosowana przez oregoński koncern do dzisiaj. Kolejna reedycja to rok 2005, kiedy to w ramach zestawu History of Air (HOA) nowe wydanie Air Max 90 zawitało na rynku amerykańskim. Tym razem projektanci zdecydowali się zmniejszyć okienko z systemem Air, nie ingerując przy tym za bardzo w sylwetkę buta.

Nieco bardziej rewolucyjnych zmian w projekcie dokonano w 2006 roku, gdy wypuszczono zestaw One Time Only, w których zachowana oryginalną cholewkę, jednak osadzono ją na podeszwie 360 Max Air. Krok ten, co prawda, był odważny i innowacyjny, jednak nie przypadł zbytnio do gustu miłośnikom modelu.

Z czasem designerzy z Oregonu chcieli wprowadzać do „dziewięćdziesiątek” coraz więcej zmian, by odświeżyć trochę model i dostosować się do aktualnych trendów na rynku obuwia sportowego. Efektem takich działań była wersja Premium Ostrich, w której zastosowano zestawiono ze sobą na cholewce nubuk, tekstylną siateczkę oraz zamsz. Dość nietuzinkowym wydaniem była także wersja Air Max 90 Current z 2008 roku, gdzie wykorzystano większą ilość siateczki, a cholewką postawiono na podeszwie podobnej do tej z Nike Free.

Kolejne reedycje pierwotnej wersji Air Max 90 nastąpiły w roku 2008 i 2010. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia ze zmniejszonym okienkiem z poduszką gazową. W 2012 roku ekipa Nike po raz kolejny zdecydowała się na małą rewolucję w projekcie „dziewięćdziesiątek”, co zaowocowało wydaniem Air Max 90 Hyperfuse, charakteryzującej się cholewką wykonaną z wykorzystaniem technologii bezszwowej. W roku 2013 do sklepów zawitała wersja VNTG (Vintage), w której zastosowano efekt postarzenia butów, co spotkało się ze sporym zainteresowaniem wśród fanów Nike.

Nike kontynuowało rewolucje technologiczne w roku 2013 i 2014. W efekcie powstały Air Max Engineered Mesh, gdzie specyficzna siateczka zajmowała znaczną część cholewki. Później pojawiła się wersja Taped, gdzie wykorzystano termozgrzewalną taśmą. Kolejną propozycją były buty Air Max 90 2014, w których poduszkę powietrzną rozłożoną na całą długość podeszwy. Innym ciekawym pod względem technologicznym był wariant Air Max Lunar 90, gdzie charakterystyczną sylwetkę postawiono na podeszwie Lunarlon.

Nike Air Max 90 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych modeli z całej serii Air Max. Często to właśnie ten model jest wybierany do kooperacji Nike z innymi firmami, dzięki czemu ciągle powstają nowe kolorystyki i niecodzienne wydania.

Udostępnij w Socialach!
Najek
Najek

Materiały źródłowe oraz grafiki pochodzą z portalu sneakernews.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *