27
Sie

Pianka EVA – dlaczego jest tak powszechnie stosowana w butach Nike?

Uwielbiasz biegać, a może na co dzień po prostu wybierasz obuwie, w którym czujesz się swobodnie i przede wszystkim wygodnie? W sumie każdy but wygląda podobnie – zachwycająca cholewka, mocne sznurowanie i podeszwa, która, wbrew pozorom, jest niezwykle ważna. W przypadku butów Nike często możesz się spotkać z charakterystyczną gazową poduszką, jednak nie tylko technologia może Cię zachwycić, ale również struktura podeszwy. Gumowa warstwa podeszwy zewnętrznej, dzięki której zyskasz odpowiednią przyczepność i środkowe warstwy miękkiej pianki. Z czego została wykonana i co zawdzięczamy piance EVA? O tym poniżej.

Co to jest pianka EVA?

Jej historia zaczyna się już w 1975 roku, kiedy to w pochodzącej z Ameryki firmie Brooks zastosowano ją po raz pierwszy. Pełna nazwa pianki EVA to Ethylene-Vinyl-Acetate, co tłumacząc na język polski oznacza: poli(etylen-co-octan winylu), czyli kopolimer etyleny i octan winylu. Przekładając na bardziej przystępny język – jest to pianka wykonana z tworzywa sztucznego. Można ją wyprodukować o różnych gęstościach i zastosować w butach na kilka sposobów – poprzez łączenie na gorąco lub wtryskiwanie.

Gdzie używa się piankę EVA?

Najbardziej znanym zastosowaniem pianki jest wykorzystanie jej w podeszwie butów, głównie sportowych, jednak ma ona dużo więcej zastosowań. Wykorzystuje się ją m. in. do produkcji opakowań foliowych, jako materiał służący laminowaniu, do wszelkiego rodzaju klejów i smarów. Stosuje się ją również w produkcji akcesoriów sportowych, zabawek czy… wykładzin.

Piankowa podeszwa butów – co dzięki niej zawdzięczamy?

Jest kilka ważnych zalet podeszwy butów sportowych wykonanych z pianki EVA. Nie sposób zacząć je wymieniać od tej, która jest najbardziej wartościowa, ponieważ każdy z  nas ma inne priorytety.

  • Niewątpliwym atutem pianki EVA jest to, że jest niezwykle lekka, dlatego zakładając buty do biegania masz wrażenie, że wręcz fruniesz naprzód.
  • Jest ona również bardzo elastyczna, dzięki czemu spacer lub bieg w każdych warunkach i na różnej powierzchni będzie komfortowy, a but z łatwością dostosuje się do naturalnego ruchu Twojej stopy.
  • Kwestią, na którą większość z nas zwraca uwagę to Pianka Eva pozwoli Ci zyskać doskonałą absorbcję wstrząsów oraz oddanie energii, którą wkładasz w ruch.
  • Ponadto, pianka EVA jest odporna na warunki atmosferyczne – wręcz izoluje Twoją stopę od ujemnych temperatur, a także jest wodoodporna, dzięki czemu nie musisz się obawiać o przemoknięcie swoich stóp.

Utwardzona nawierzchnia, zbity asfalt i betonowe płyty nie wpływają dobrze na aktywne poruszanie się po mieście, dlatego wybierając buty sprawdź również komfort użytkowania. Dlatego, jeśli wybierasz buty i nie patrzysz tylko na dizajn oraz nowoczesną sylwetkę, ale zwracasz uwagę również na to, aby Twoje stawy nie były obciążone, a każdy krok zyskiwał coraz to lepsze wybicie – zwróć uwagę na sneakersy Nike z piankową podeszwą.

 

Tagi: ,

There are no comments yet

Why not be the first

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.