Historia Nike Air Max

Słynne Nike Air Max z pełną odpowiedzialnością za słowa nazywamy dziś butami kultowymi. Noszą je wszyscy, którym zależy na wygodzie i stylowym wyglądzie. W 2017 roku system Air Max będzie obchodził 30. rocznicę powstania. Tymczasem przez 29 lat odkąd marka wypuściła na rynek pierwsze Air Max 87, powstały niezliczone konfiguracje tych butów. Jak to się zaczęło? Komu zawdzięczamy te wyjątkowe sneakery? Prześledźmy ewolucję technologii Air od narodzin do współczesności!

Architekt projektuje obuwie

Legendy głoszą, że lata 80. w firmie Nike upływały pod znakiem poszukiwań. Założona w 1964 roku przez Billa Bowermana i Phila Knighta marka o nazwie Blue Ribbon Sports radziła sobie na rynku całkiem nieźle. Jednak sen z powiek spędzał właścicielom brak modelu flagowego. Dział projektowy nieustannie pracował nad stworzeniem czegoś niepowtarzalnego, co mogłoby wyróżnić Nike spośród istniejących już producentów obuwia sportowego. Na czele tego zespołu stał Tinker Hatfield – architekt, który lepiej niż na budynkach znał się na dobrych sneakerach. To właśnie on dokona przełomowego odkrycia. Gdy podczas podróży do Paryża zobaczył budynek Pompidou, zewnętrzna instalacja natchnęła go do tego, by w ten sam sposób zaprojektować sportowe buty! To był początek ogromnego sukcesu Nike, choć nie od razu pomysł się przyjął.

Poduszka nie do przebijania

Hatfield po powrocie z Francji stworzył projekt pierwszych butów z odkrytą poduszką powietrzną w podeszwie. Pomysł, choć patrząc z perspektywy czasu, wiemy, że był genialny, w latach 80. wzbudził sporo kontrowersji. W dziale marketingowym pojawiła się obawa o to, że użytkownicy tych butów będą przebijać zewnętrzną poduszkę, a co za tym idzie, pojawią się liczne reklamacje. Dziś nie przemilcza się również faktu, że przeciwnicy pierwszych Air Maxów byli też przeciwnikami Hatfielda. W grę wchodziły więc sprawy osobiste, które na szczęście nie powstrzymały marki przed wyprodukowaniem Air Max 87! Tinker wraz ze swoim współpracownikiem Parkerem długo dopieszczali projekt, tak by rewolucyjny jak na tamte czasy model był dopracowany w stu procentach. Czy się udało?

Premiera Air Max 1

O 26 marca 1987 roku do dziś mówi się, jak o momencie przełomowym nie tylko w historii Nike, ale także w dziejach butów sportowych w ogóle. Nie ma co ukrywać, że Air Maxy są jedną z nike-w-air-max-1-ultra-essnajważniejszych składowych w historii mody sportowej. Projektanci od razu po oficjalnej premierze rozpoczęli proces udoskonalania. Zmieniono podatną na uszkodzenia piankę oraz pomniejszono okienko, w którym widoczna była poduszka powietrzna. Nikt nie miał jednak wątpliwości, że jest to model, który nieźle namiesza. Jeszcze w tym samym roku jego reklama ukazała się w telewizji. Soundtrackiem do tego spotu była piosenka Beatlesów „Revolution”, która tak jak Nike Air Max 1 odbyła wtedy swój komercyjny debiut.

Za dobry początek

Innowacyjny pomysł musiał przyjąć się na rynku bardzo dobrze, skoro Hatfield zaczął pracę nad kontynuacją linii. Jeszcze w latach 80. świat ujrzał drugi model Air Maxów. Był rok 1989, a Nike zaprasza na premierę Air Max Light. Jak sama nazwa wskazuje, celem projektantów było stworzenie butów na podstawie systemu Air, które będą jednak dużo lżejsze, a zarazem bardziej komfortowe. Udało się to dzięki zmianom technicznym w postaci dwóch, lżejszych rodzajów pianek, użytych na podeszwie. To, co pozostało niezmienne, to oczywiście widoczna poduszka powietrzna, dokładnie taka sama, jak w Air Max 1. Niestety, pomimo entuzjazmu projektantów i zastosowanych ulepszeń technicznych, buty z 1989 w ogóle nie zdobyły popularności. Po rewolucyjnych jedynkach, model Light nie miał szans się przebić i wzbudzić zainteresowanie. Jego losy są więc dość smutne – model zniknął z rynku, a marka przywołała go dopiero w 2007 roku, zmieniając nazwę.

Szalone lata 90.

buty,klasyka,nike-air-max-90-essential,350934805-bigPo Air Max 1, to właśnie model z roku 1990 ma najwięcej konfiguracji i wariantów. Współcześni projektanci sięgają po niego niezwykle często, reinterpretując klasyczną retro sylwetkę na wszystkie możliwe sposoby. Jest to znakomity dowód na to, że porażka z 1989 tylko zmobilizowała projektantów Nike do dalszej pracy nad ulepszeniem modelu. Projekt tych Air Max 90 to dzieło Tinkera Hatfielda, który tym razem postawił sobie cel stworzenia czegoś bardziej wyrazistego. Buty wykonano z siateczki w połączeniu z zamszem i skórą, a na pięcie pojawił się motyw Nike „loveheart”. Do tego modelu przekonywała też wyjątkowa kolorystyka – Laser Blue i Radiant Red (dziś znana jako „Infrared”, jednak nazwa ta powstała dopiero w 2002 roku). Punktem obowiązkowym była widoczna w podeszwie poduszka powietrzna, a wyznacznikiem jego sukcesu – reedycje Air Max 90, które pojawiają się co kilka lat. Te najbardziej znane to: Air Max 90 Current z 2008 roku, wyposażone w większą ilość siateczki na cholewce oraz Air Max 90 Hyperfuse z 2012 roku, w których cholewka była wykonana bezszwowo. Ostatnie premiery Air Maxów również obfitowały w kontynuacje modelu 90. W lipcu 2016 roku ukazały się między innymi Air Max 90 Flyknit, które wyglądają jak dziergane na drutach!

Wariacje na temat wielkości okienka

Kolejne lata można nazwać rozkwitem linii. Nowe modele zaczęły pojawiać się z coraz większą częstotliwością. W samym roku 1981 na rynku ukazały się aż trzy warianty Air Maxów. Jednym z ciekawszych był model Air Max 180, w którym wprowadzono pierwszą innowację w zakresie poduszki powietrznej. Liczba 180 miała symbolizować fakt, że system Air będzie widoczny w 180 stopniach. Okienko jest zaprojektowane w taki sposób, że od spodu nie jest ograniczone podeszwą.

Ulubiony model Tinkera Hatfielda

W tym zestawieniu nie sposób nie wspomnieć o modelu, z którego sam pomysłodawca był najbardziej zadowolony. Był to Air Max 93, znany nam o wiele bardziej pod nazwą Air Max 270. Cechy szczególne? Analogicznie do poprzednika z 1981, liczba 270 w nazwie oznaczała stopień widoczności poduszki powietrznej. W tym wypadku możemy mówić o jej naprawdę dużym odsłonięciu. Jak się okazuje, jak na tamte czasy była to największa poduszka w systemie Air, który stanowiła zarazem największe wyzwanie dla techników. Wiele wysiłków kosztowało ich utrzymanie w bucie stabilizacji.

Sergio Lozano dla Air Max

Kolejny przełom w ewolucji Air Maxów to rok 1995. Tym razem projekt wykonał Sergio Lozano. Co ciekawe, inspiracją do takiego wyglądu buta było… ludzkie ciało. Mamy tu kręgosłup w postaci podeszwy, żebra i mięśnie na cholewce. System Air zaczerpnięty został z modelu z 1994 roku, a całość skąpana została w pięknej, szaro-neonowej kolorystyce, która swoją drogą, jest już dziś klasykiem! Jeśli chodzi o Sergio Lozano to zawsze zaskakują inspiracje, którymi kieruje się w tworzeniu projektu. W przypadku Air Max 96 były to morskie fale, które zresztą można dostrzec na cholewce. Kolejny model wyszedł spod ołówka innego projektanta – Christiana Tressera, jednak również trzeba mu przyznać, że obraz, który starał się przenieść na projekt buta jest dość niecodzienny. Buty Air Max 97 zyskały tak unikalny design ze względu na porównanie do superszybkiego, japońskiego pociągu. Kluczowe jest jednak zauważenie faktu, że poduszka powietrzna zajmuje coraz większą powierzchnię podeszwy!

Nowa Era

nike-flyknit-maxJak się okazuje, nowe tysiąclecie przynosi nowe modele Air Maxów co rok, a często nawet kilka razy do roku. Nie ma co ukrywać, że większość kombinacji opiera się na starych, sprawdzonych rozwiązaniach, a projekty wykorzystują retro sylwetki, które świetnie sprawdziły się na rynku obuwniczym. Jednym z ciekawszych modeli z lat dwutysięcznych był ten z 2002 roku, w którym w podeszwie zainstalowano aż 13 okienek z poduszkami powietrznymi. Nie można też zapomnieć o roku 2006, w którym światło dzienne ujrzał Air Max 360. Poduszka powietrzna w tym modelu widoczna jest w 360 stopniach, a cel „Umożliwić spacer w powietrzu” wreszcie został zrealizowany! Kolejne lata to prawdziwy wysyp nowych wariacji na temat tych kultowych butów.

Od rewolucji do znaku firmowego

Gdy w 1987 roku Tinker Hatfield przekonywał do swoich pierwszych butów z systemem Air, zapewne nikt nie spodziewał się ich sukcesu na tak ogromną skalę. Buty Air Max z rewolucyjnych, stały się kultowe. Są flagowym modelem marki Nike. I trzeba im przyznać, że niezależnie od stopnia widoczności poduszki są wiecznie modne i potrwa to pewnie jeszcze dobrych kilka dekad!

 

 

Nike Air Max 1 

nike-air-max-1-ltr-premium

Nike Air Max 90

nike-air-max-90-mesh-gs

 

 

Nike Air Max 95

nike air max 95

Nike Air Max 97

air max 97

Nike Air Max 2003

air max 2003

Nike Air Max 360

air max 360 org