18
Sty

Ciekawostki na temat modelu Nike Air Max 97

W 2017 roku model Air Max 97 był jednym z najbardziej eksploatowanych w portfolio oregońskiego koncernu. Na sklepowe półki trafiło sporo kolorystyk retro oraz całkowicie nowych wariacji na temat pierwowzoru. 20 lat obecności na rynku to doskonały moment, by przypomnieć historię kultowego projektu stworzonego w latach 90. przez Christiana Tressera. By nie zanudzać was długimi opowieściami, przygotowaliśmy kilka najważniejszych ciekawostek na temat modelu Nike Air Max 97.

Pierwsze szkice a produkt na półkach

Początkowo Christian Tresser i jego zespół projektowy mieli nieco inny pomysł na model Nike Air Max 97. Dlatego na pierwszych szkicach można znaleźć sporo różnić w porównaniu z produktem, który trafił do sklepów i który znamy w obecnej formie. Oregoński projektant wpadł na pomysł, by na cholewce umieścić dwa oczka. Pomysł ten jednak nie doczekał się realizacji i w późniejszych etapach projektowania Air Maxów zrezygnowano z tego rozwiązania, by nadać sylwetce bardziej agresywnego charakteru. Po latach śmiało można stwierdzić, że było to bardzo dobre posunięcie, ponieważ but w takiej postaci zaskarbił sobie sympatię milionów klientów z całego świata.

Pierwsza pełnowymiarowa poduszka

W czasach premiery Air Max 97 system amortyzujący Air Max nie był już żadną nowością i z powodzeniem był wykorzystywany przez markę Nike od dekady. Projekt Christiana Tressera był jednak innowacyjny, bowiem designer wyposażył buty w pełnowymiarową poduszkę gazową. Był to pierwszy tego rodzaju zabieg w zapoczątkowanej przez Tinkera Hatfielda linii Air Max. Na przestrzeni lat Nike Sporstwear dokonywało modyfikacji w konstrukcji poduszki w celu ulepszenia systemu. Owe zmiany można było zauważyć przy okazji kolejnych projektów.

Kropla i pocisk, czyli obuwnicze inspiracje

Najczęściej wspomina się o tym, że inspiracją dla Christiana Tressera podczas projektowania Air Max 97 był superszybki japoński pociąg. Jednak sam autor sneakersów przyznaje, że sylwetka nie mogłaby wyglądać inaczej, gdyby nie inspiracja w postaci kropli uderzającej w taflę wody. Po przeczytaniu tej ciekawostki prawdopodobnie stwierdzisz, że właśnie to było najważniejszą inspiracją w czasie prac nad legendarnym reprezentantem linii Air Max z 1997 roku.

Model, który doczekał się wielu różnorodnych wydań i wariacji

Od momentu premiery na rynku zawitał ogrom rozmaitych wydań modelu stworzonego w 1997 roku przez Christiana Tressera. W całej palecie wydawanych przez Nike wersji AM7 znalazły się nie tylko odświeżone kolorystyki, ale projekty, w których dokonano zmian w konstrukcji buta. Model ten doczekał się też wielu hybryd, co oznacza, że projektanci z Oregonu łączyli elementy AM97 z elementami innych modeli Nike. Tego rodzaju projektom zdecydowanie nie można odmówić fantazji i nieszablonowości, aczkolwiek nie wszystkie z nich przypadły do gustu klientom i doczekały się sławy dorównującej oryginalnemu wydaniu. Jedną z najmniej udanych hybryd jest wersja łącząca Air Max 97 z Air Force 1.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Buty zimowe Nike – co wybrać do walki z mrozem?

Ujemne temperatury, zimny wiatr i opady śniegu sprawiają, że nie wszystkie chwile okresu zimowego można zaliczyć do najprzyjemniejszych. By w...

Zamknij